Taiwan - základní informace

Filip Jauce

 

Základní údaje

Taiwan je malý ostrovní stát nacházející se jihovýchodně od pevninské Číny v Pacifickém oceánu. Oficiální název zní Čínská republika (Republic of China). V současné době není Taiwan uznáván mezinárodním společenstvím jako suverénní stát s výjimkou 23 států. Česká republika udržuje pouze neoficiální kontakty s Taiwanem ve formě ekonomických a kulturních kanceláří v Praze a v Taipei. 

Počet obyvatel: 23 miliónů (2009)

Rozloha: 34, 507 km2

Hustota obyvatel: 668 km2 (2.na světě nepočítaje miniaturní státy)

Administrativní členění: 18 okresů zahrnujících správu nad souostroví Penghu (Pescadory), Kinmen a Matsu (pouze 9 kilometrů od čínské pevniny)

Hlavní město: Taipei (2,6 mil.obyv.)

Jazyk: standardní čínština (putonghua), taiwanština (Hokkien) a jiné domorodé jazyky.

Měna: nový taiwanský dolar (NT), 1 TWD = 100 centů

Internetová doména: .tw (com.tw, gov.tw)

 

Jak se tam dostat

Na Taiwan z ČR momentálně nelétá přímo žádná letecká společnost. Bez přestupu se můžete na letiště Taoyuan u Taipei dostat z Frankfurtu či Vídně. Tradiční branou na Taiwanu je letiště v Hongkongu, kam létá většina velkých společností. Je také výhodné létat do Taipei přes Bangkok či Kuala Lumpur. Od roku 2009 navíc funguje po 60 letech přímé letecké spojení mezi Čínou a Taiwanem na pravidelných linkách (již 27 destinací v Číně 8/2009).  

Pro pobyt do 30 dní nepotřebují občané ČR vízum. V případě delšího pracovního či studijního pobytu je třeba zažádat o příslušné vízum u Taipejské ekonomické a kulturní kanceláře, na jejíž stránkách najdete konkrétní podmínky pro vydání víz.   

Co si nenechat ujít

Portugalci, kteří Taiwan pro Evropu objevili, jej nazvali Formosa (Krásný ostrov). A vskutku, Taiwan oplývá nesčetnými přírodními krásami jak v horách, na východním pobřeží, tak i na svých malebných ostrovech. Největším zážitkem je pro mnoho lidí výstup na nejvyšší vrchol Taiwanu, Nefritovou horu (Yu Shan) (3952m n.m.).

Po celém Taiwanu ukrývají národní parky unikátní floru, strmé rokle, oblíbené horké prameny (hot springs) či domov původních obyvatel Taiwanu.

Nejznámější i nejnavštěvovanější přírodní rezervací je rokle Taroko a národní park Kenting. Pro milovníky pláží a surfingu se dá doporučit turisticky klidnější souostroví Penghu nebo naopak proslulé pláže Fulong a Waiao na východním pobřeží Taiwanu.

Kromě hl.města Taipei se po ostrově nachází tisíce pamětihodností představující čínskou tradiční i moderní architekturu. Nejstarším městem plným památek je Tainan, kde se nachází i rekonstruovaná pevnost Holanďanů Fort Zeelandia.

Ultramoderní a nejekologičtější stadion na světě najdete zase v Kaohsiungu, druhém největším městě Taiwanu, který byl zbudován pro Světové hry 2009.

Taipei

Cesta z letiště do Taipei

 Letiště Taoyuan se nachází asi 45 minut jízdy autem od centra Taipei. Po příletu si můžete vybrat mezi cestou taxíkem, která se více lidech vyplatí, anebo podle šipek "Long Distance Buses" dojít ke stánkům společností provozující pravidelné autobusové spojení mezi letištěm a hlavním nádraží v Taipei. Jednosměrná cesta stojí v průměru 70 Kč (125NT). Konečná se nachází přímo v centru Taipeje u hlavního nádraží i stanice metra Taipei Station, kde můžete přestoupit na vlak, autobus či metro.

Doprava v Taipei

Pohybovat se po Taipei může pohodlně nejen městskou hromadnou dopravou, ale i na rozdíl od ČR solidními a levnými žlutými taxíky.

O Taipei je známo, že snad každý jezdí do práce na skútru. Když se podíváte na jakékoliv křižovatce na čekající vozidla, uvidíte z celkového počtu téměř vždy 70% skútrů, 15% taxíků a zbytek tvoří autobus a pár aut. Skútr již patří ke koloritu dopravy na Taiwanu a jezdí na něm i babičky. Nejvtipnější situace nastává při dešti, kdy potkáte spoustu řidičů oblečených do pláštěnky v kombinaci s helmou, rouškou přes ústa a žabkami na nohách.

Metro, které se jezdí pod zemí i nad zemí, je k turistům o něco vlídnější než naše pražské metro. Všechny nápisy jsou přeloženy do angličtiny a u každého východu je přesně označená mapa, takže snad ani není možné se ztratit. Navíc je taipejské metro (MRT) dokonale čisté a díky čipovým kartám Easycard (jako naše Opencard), které si lze všude možně dobít, může metro i krátkodobý návštěvník bez problémů využívat.

Jediným problémem pro cizince zůstávají městské autobusy, které jezdí bez jízdních řádů po trasách vyznačených na zastávkách pouze v čínských znacích.

 

Co si nenechat ujít

Taipei není sice typickým turistickým rájem, ale zajímavých pamětihodností je zde dost.

Pozornost návštěvníka si zcela jistě nejdříve získá mrakodrap Taipei 101, který byl se svými 509m od roku 2004 do 2009 nejvyšší budovou na světě. Vzhledem k tomu, že se jinak v centru Taipei narozdíl od ostatních asijských měst mrakodrapy nestaví, vyčnívá Taipei 101 v celém okolí jako Eiffelova věž. 

Takřka povinností každého turisty je návštěva Národního palácového muzea, které se ukrývá v kopcích na severu Taipei. V něm se nachází většina uměleckých předmětů, soch, čínské kaligrafie či porcelánu, které byly původně umístěny v Zakázaném městě v Pekingu, ale Čankajškovi se je podařilo převézt na Taiwan.

Nezapomenutelným zážitkem je také návštěva čínského chrámu, konkrétně chrámu Longshan, ve kterém najdeme dohromady jak buddhismus tak i konfucianismus. Kolem páté hodiny odpolední se v chrámu scházejí věřící, aby se společně nahlas pomodlili. 

Po skončení prohlídky chrámu můžete zajít na přilehlý noční trh ochutnat taiwanské speciality, nakoupit suvenýry nebo oblečení a v jedné z uliček i ochutnat hadí maso, což si ale na rozdíl od zbytku nočního trhu většina návštěvníků ráda nechá ujít.

Na závěr nemůžeme opomenout náměstí Svobody v centru města, kde se nachází velkolepé Národní divadlo, Národní koncertní síň a Čankajškův památník. Pokud máte v Taipei více času, můžete si užít nesčetného množství stezek v horách a kopcích okolo Taipei. Je lépe vypravit se tam přes týden, protože o víkendu se můžete střetnout s davy místních.

     

Bydlení na Taiwanu

Pronájem bytu v Taipei je poměrně levný. Pokud byste chtěli bydlet sami, pohybuje se cena se všemi poplatky kolem 5000-7000 Kč/měsíc v centru. Potom platí, že čím dále od centra, tím je cena nižší (např.: 2000Kč/měsíc). V centru města se však sdílet bydlení s místními mladými lidmi nebo s jinými cizinci a to pak vyjde mnohem levněji. Je však nutno upozornit, že zejména v centrech měst jsou pokoje velmi malé a často v bytě není kuchyně. Absenci kuchyně nicméně vyvažuje výborná dostupnost levných restaurací (40-60 Kč za slušné jídlo + zadarmo čaj, polévka a rýže).     

Hotely jsou v Taipei naopak docela drahé a nemívají to nejlepší ohodnocení. Proto doporučuji shánět si informace a nabídky k ubytování ještě před příletem na Taiwanem. Nejoblíbenější internetovým informačním portálem pro cizince na Taiwanu jsou stránky www.tealit.com.

 

Taiwanci

Obyvatele z Taiwanu je těžké zařadit do jedné národnostní skupiny. Pokud bychom opomenuli politický podtext této problematiky, můžeme Taiwance hodnotit jako lidi, kteří jsou velmi přátelští, navíc k turistům z Evropy a USA téměř vždy nesmírně pohostinní a nápomocní. Jsou pyšni na své technologie, ekonomický vývoj a úspěšnou demokratizaci a svobodu posledních dvou desetiletí. Jako studenti patří ve světě k největším dříčům a ani v zaměstnání nezakryjí svou velkou píli. Navíc navenek disponují skromností a trpělivostí. Českou republiku vnímají pozitivně, znají Havla či Dvořáka a mnoho z nich už bylo i v Praze.  


Čína dnes:

 

 


Čínská        literatura

Novinky ze světa současné   čínské literatury z portálu:

   www.cinskaliteratura.cz

 

 https://www.hua2.cz/https://www.hua2.cz/No


Čínsko ↔ anglický slovník

Chinese dictionary
 

Dotazy zadávejte v angličtině, v čínských znacích pinyinu. (?)


Proč Huá a hua2.cz? 

Více o tom kdo jsme a proč se náš server jmenuje zrovna Huá najdete zde.


 

Follow hua2cz on Twitter