Návštěva čínského obchodního partnera v ČR

Praktické rady

Pokud začnete obchodovat s Čínou, může se stát, že Váš čínský partner projeví zájem navštívit Českou republiku. 

V současné době už není tak lehké generalizovat, protože záleží na tom, do jaké míry je Váš obchodní partner seznámen s evropskou kulturou, zdali se jedná o jeho první nebo již několikátou cestu do zahraničí apod.
Pokusíme se zde nastínit alespoň některé problémy, které eventuálně mohou vzniknout díky odlišným zvykům a kulturním rozdílům.

 

Před příjezdem

Počítejte s tím, že Váš partner bude od Vás potřebovat zařídit zvací dopis, případně bude očekávat, že mu pomůžete s žádostí o vízum. Delegace může být mnohem větší než byste předpokládali, někdy se jedná o skupinu 6 – 10 lidí. Získat vízum do České republiky je pro Číňany obzvláště problematické a složité. Proto už od počátku je třeba se obrnit trpělivostí. Počítejte s tím, že Váš partner bude několikrát měnit datum příletu a odletu.

Je vhodné již předem zjistit, co všechno od Vás čínská strana bude očekávat. Většina čínských podniků disponuje vlastními auty a má poměrně vysoký rozpočet na pohoštění a zábavu – Číňané jsou ostatně velice známí svou pohostinností. Čím lépe se o své partnery postaráte, tím snažší budou všechna jednání.

Po příletu, ubytování čínských partnerů

Pokud Číňané přijíždí do České republiky poprvé, je dobré je hned po příletu upozornit na to, že v ČR se platí korunami, nikoliv eury a ev. zprostředkovat výměnu peněz.

Pokud svému partnerovi zařizujete ubytování, počítejte s tím, že Číňané jsou poměrně nároční zákazníci, nicméně snažte se zajistit ubytování za co nejnižší cenu. Volte hotel, který má co nejprostornější pokoje. Na druhou stranu, většina Číňanů dá přednost velkému hotelu před penzionem, byť by daný pokoj byl mnohem vyšší kvality. Pro zajištění pohodlí je dobré jim poskytnout možnost uvařit si horkou vodu k pití, případně zalití instantní nudlové polévky (zvláště Číňané, kteří cestují po Evropě poprvé mají někdy problémy s místní stravou).

 

Příprava časového harmonogramu

Je dobré připravit si časový plán, ve kterém nedávejte svému hostu moc šancí na výběr. Pokud Číňany postavíte před hotový časový plán a nedáte žádné možnosti na výběr, většinou se s ním čínský partner ztotožní a bude se snažit jej dodržovat. Změnu potom učiní pouze, pokud má na změně skutečný zájem a sám Vám ji navrhne. V takovém případě se nicméně snažte být co nejflexibilnější a je dobré vyjít ve všem vstříc.

Při tvorbě časového harmonogramu počítejte s tím, že váš partner bude chtít nakoupit nějaké dárky (český křišťál, šperky, hodinky, značkové oblečení, alkohol), proto je dobré vyšetřit alespoň půl dne na nákupy.

 

Stravování

Co se týká stravování, Číňané jsou velmi hrdí na čínskou kuchyni, nicméně nebojte se pozvat čínské přátele na kuchyni českou. V současnosti jsou již alespoň v Praze v některých restauracích na čínské hosty zvyklí a jsou ochotní servírovat jídlo dle čínských zvyklostí, tj. doprostřed stolu na zvláštních talířích tak, aby si každý mohl nabrat dle chuti to, co chce.

Jelikož v Číně není prohřeškem, pokud si host do restaurace donese něco, co v dané restauraci nemají (ať už se jedná o vlastní alkohol nebo různá dochucovadla), je dobré předem v dané restauraci na toto upozornit obsluhu, aby nedošlo k nedorozumění.

Velice často si s sebou Číňané vozí např. různé oříšky, semínka, chilli, nakládanou zeleninu apod. Při výběru jídel se snažte o co největší pestrost, Číňanům ne vždy vyhovují smažená obalovaná jídla, nedostatečně propečené steaky, syrová zelenina nebo sýry a mléčné výrobky.

Pokud svému hostu cokoliv nabízíte a on to odmítá, zeptejte se ho ještě alespoň dvakrát. Velice často host odmítá nabízené pouze ze zdvořilosti.

Číňané většinou kouří, a to i na veřejných místech i při jídle.

 

Po jednání: zábava, prohlídka města

Při plánování zábavy mějte na paměti, že Číňané vycházejí z odlišného kulturního prostředí. Samozřejmě ocení např. prohlídku historické části města nebo hradu, nicméně ve většině případů se nevyznají v našich historických architektonických slozích, tj. nepoznají rozdíl mezi barokem a gotikou, proto zacházení do přílišných detailů může působit velmi nudně.

 

Některé skupiny, zvláště čistě pánské, ocení večerní návštěvu kasína, buďte připraveni i na požadavek navštívit pánské zábavní podniky.

 

Jednací jazyk, tlumočení

Čínští hosté vždy ocení, pokud po dobu jejich návštěvy bude k dispozici tlumočník do jejich jazyka. Koneckonců tlumočník, který se vyzná v čínských zvycích, vám může pomoci spoustu problémů vyřešit a většině problémů předejít.

 


Čína dnes:

 

 


Čínská        literatura

Novinky ze světa současné   čínské literatury z portálu:

   www.cinskaliteratura.cz

 

 https://www.hua2.cz/https://www.hua2.cz/No


Čínsko ↔ anglický slovník

Chinese dictionary
 

Dotazy zadávejte v angličtině, v čínských znacích pinyinu. (?)


Proč Huá a hua2.cz? 

Více o tom kdo jsme a proč se náš server jmenuje zrovna Huá najdete zde.


 

Follow hua2cz on Twitter